ceramicstemă naţională a Moldoveisunflowervieambasadaambasada

Linkuri Utile


Parlament Presedintia Guvernul Ministerul Afacerilor Externe şi Integarării Europene Republica Moldova Pagina Oficială Comisia Naţională Pentru Integrare Europeană Preşedinţiile Regionale ale Republicii Moldova

Misiuni diplomatice ale RM

Misiunile diplomatice ale Republicii Moldova acreditate în străinătate

Austria

  • acreditare prin cumul OSCE, Agenţiile specializate ale ONU
  • şeful misiunii E.S. dl Victor POSTOLACHI
  • ţara de reşedinţă Austria
  • adresa 1030 Vienna Löwengasse 47/1
  • tel +431 961-10-27
  • tel +431 961-10-30
  • fax +431 961-10-34
  • viena@mfa.md

Azerbaidjan

  • şeful misiunii E.S. dl Ion ROBU
  • ţara de reşedinţă Azerbaidjan
  • adresa Baku AZ1073 Pr. Husein Djavid, cart. 520, bl.12
  • tel +99412 497-52-52
  • tel +99412 510-52-91
  • fax +99412 510-52-91
  • baku@mfa.md

Belarus

  • şeful misiunii E.S. dl Ion FILIMON
  • ţara de reşedinţă Belarus
  • adresa Minsk, str. Belorusskaia, 2
  • tel +37517 289-14-41
  • fax +37517 289-11-47
  • fax +37517 289-15-89
  • minsk@mfa.md

Belgia

  • acreditare prin cumul NATO, Marele Ducat de Luxembourg,
  •  Regatul Ţărilor de Jos
  • şeful misiunii E.S. dl Victor GAICIUC
  • ţara de reşedinţă Regatul Belgiei
  • adresa 1050, Bruxelles, avenue Franklin Roosevelt 57
  • tel +322 732-93-00
  • tel +322 732-96-59
  • fax +322 732-96-60
  • bruxelles@mfa.md
  • site-ul www.ambasadamoldova.be

Bulgaria

  • şeful misiunii E.S. dl Veaceslav MADAN
  • ţara de reşedinţă Bulgaria
  • adresa 1142 Sofia, str. G.S. Rakovski, 152
  • tel +3592 935-60-11
  • fax +3592 980-64-75
  • sofia@mfa.md

Republica Cehă

  • şeful misiunii E.S. dl Valerian CRISTEA
  • ţara de reşedinţă Republica Cehă
  • adresa 160 00 Praga 6 (Bubenec), str. Na Zatorce, 12
  • tel +420 233323762
  • fax +420 233323765
  • praga@mfa.md
  • site-ul www.ambasadamoldova.cz

Republica Populară Chineză

  • şeful misiunii E.S. dl Iacob TIMCIUC
  • ţara de reşedinţă Republica Populară Chineză
  • adresa Beijiung, Ta Yuan Office Building 2. 4. 2
  • tel +8610 65-32-54-94
  • fax +8610 65-32-53-79
  • beijing@mfa.md

Grecia

  • şeful misiunii E.S dl Ion URSU
  • ţara de reşedinţă Grecia
  • adresa 11524, Atena Nea Filofei, str. G. Bacu 20
  • tel +30210 699-03-72
  • fax +30210 699-03-71
  • atena@mfa.md

Franţa

  • acreditare prin cumul Regatul Spaniei, UNESCO, Uniunea Latină,
  •  Reprezentant Special al Preşedintelui RM
  •  la Consiliul Permanent al Francofoniei
  • şeful misiunii E.S. dna Victoria IFTODI
  • ţara de reşedinţă Franţa
  • adresa Paris, 1 Rue de Sfax, 16 arrondissement
  • tel +331 406-711-20
  • fax +331 406-711-23
  • paris@mfa.md

Germania

  • şeful misiunii E.S. dl Igor CORMAN
  • ţara de reşedinţă Germania
  • adresa 10439 Berlin, Gotlandstrasse, 16
  • tel +4930 446-529-70
  • fax +4930 446-529-72
  • site-ul www.botschaft-moldau.de
  • berlin@mfa.md

Israel

  • acreditare prin cumul Republica Cipru
  • şeful misiunii E.S. dna Larisa MICULEŢ
  • ţara de reşedinţă Israel
  • adresa 64045 Tel-Aviv, str. Rembrandt, 38
  • tel +9723 523-10-00
  • tel +9723 523-20-00
  • fax +9723 523-30-00
  • site-ul www.moldovaembassy.org.il
  • tel-aviv@mfa.md

Italia

  • acreditare prin cumul FAO, FIDA
  • şeful misiunii E.S dl Gheorghe RUSNAC
  • ţara de reşedinţă Italia
  • adresa 00185 Roma, Via Montebello, 8
  • tel +3906 474-02-10
  • tel +3906 478-244-00
  • fax +3906 478-810-92
  • site-ul www.ambmoldova.it
  • roma@mfa.md

Regatul Unit al Marii Britanii si al Irlandei de Nord

  • şeful misiunii E.S. dna Natalia SOLCAN
  • ţara de reşedinţă Regatul Unit al Marii Britanii şi al Irlandei de Nord
  • adresa 5 Dolphin Square Edensor Road
  •   Chiswick London W42ST
  • tel +4420 899-568-18
  • fax +4420 899-569-27
  • site-ul www.moldovanembassy.org.uk
  • londra@mfa.md

Letonia

  • şeful misiunii E.S. dl Eduard MELNIC
  • ţara de reşedinţă Letonia
  • adresa LV – 1050, Bastejas bulvari, nr. 14
  • tel +371 735-91-60
  • fax +371 735-91-65
  • site-ul letonia.mfa.md
  • riga@mfa.md

Lituania

  • şeful misiunii E.S. dl Ion CIORNÎI
  • ţara de reşedintă Lituania
  • adresa Vilnius, LT08102, str. Miglos, 61A
  • tel +370 52607914
  • tel +370 52607916
  • fax +370 526607915
  • site-ul lituania.mfa.md
  • vilnius@mfa.md

Polonia

  • şeful misiunii E.S. dl Boris GAMURARI
  • ţara de reşedinţă Polonia
  • adresa 02-710, Warszawa, ul. Imielińska 1
  • tel +4822 646-20-99
  • fax +4822 646-20-99
  • embassy@moldova.pl

Portugalia

  • şeful misiunii E.S. dl Mihail CAMERZAN
  • ţara de reşedinţă Portugalia
  • adresa Str. Goncalo Velho Cabral, 30-31a, 1400-188
  • tel +351 213-009-064
  • fax +351 213-009-067
  • lisabona@mfa.md

România

  • şeful misiunii E.S. dna Lidia GUŢU
  • ţara de reşedinţă România
  • adresa Bucureşti, Aleea Alexandru, 40
  • tel +4021 230-04-74
  • tel +4021 230-07-32
  • fax +4021 230-77-90
  • bucuresti@mfa.md

Federaţia Rusă

  • acreditare prin cumul Republica Kazahstan
  • şeful misiunii ___________________
  • ţara de reşedinţă Federaţia Rusă
  • adresa Moscova, str. Kuzneţkii Most, 18
  • tel +7495 624-53-53
  • tel +7495 624-63-42
  • fax +7495 624-95-90
  • site-ul www.moldembassy.ru
  • moscova@mfa.md

Suedia

  • acreditare prin cumul Finlanda
  • şeful misiunii E.S. dna Natalia GHERMAN
  • ţara de reşedinţă Suedia
  • adresa Stockholm, str. Engelbrektsgatan, nr.10
  • tel +468 411-40-64
  • fax +468 411-40-74
  • site-ul www.moldovaembassy.se
  • stockholm@mfa.md

SUA

  • acreditare prin cumul Canada, Statele Unite Mexicane,
  •  Banca Mondială, Fondul Monetar Internaţional
  • şeful misiunii E.S. dl Nicolae CHIRTOACĂ
  • ţara de reşedinţă SUA
  • adresa DC 20008 Washington, 2101 S Street N.W.
  • tel +1202 667-11-30
  • tel +1202 667-11-31
  • tel +1202 667-11-37
  • fax +1202 667-12-04
  • site-ul www.embassyrm.org
  • washington@mfa.md

Turcia

  • acreditare prin cumul Emiratele Arabe Unite, Statul Kuwait,
  •  Republica Arabă Egipt, Sultanatul Oman,
  •  Republica Liban, Regatul Arabiei Saudite,
  •  Statul Qatar, CEMN
  • şeful misiunii .
  • ţara de reşedinţă Turcia
  • adresa Ankara, Kaptanpaşa soc.,49
  • tel +90312 446-55-27
  • fax +90312 446-58-16
  • ankara@mfa.md

Ucraina

  • acreditare prin cumul Georgia
  • şeful misiunii E.S. dl Sergiu STATI
  • ţara de reşedinţă Ucraina
  • adresa Kiev, str. Ianvarskogo Vostania, 8
  • tel +38044 280-77-21
  • tel +38044 280-77-22
  • fax +38044 280-77-22
  • kiev@mfa.md

Ungaria

  • acreditare prin cumul Comisia Dunării
  • şeful misiunii E.S. dl Valeriu BOBUŢAC
  • ţara de reşedinţă Ungaria
  • adresa H-1024, Budapest, Ady Endre u. 16
  • tel + 36-1-336-3450
  • fax +361 209-11-95
  • site-ul moldovaembassy.hu
  • budapesta@mfa.md

Reprezentanţele Permanente ale Republicii Moldova

Reprezentanţa RM pe lîngă Oficiul ONU

  • şeful misiunii E.S.Dl Alexandru CUJBA
  • ţara de reşedinţă SUA
  • adresa 35 East 29th Str., New-York, NY, 10016
  • tel +1212 447-18-67
  • fax +1212 447-40-67
  • site-ul un.int/moldova
  • new-york@mfa.md

Reprezentanţa RM pe lîngă Oficiul ONU la Geneva

  • şeful misiunii E.S. dna Tatiana LAPICUS
  • ţara de reşedinţă Confederaţia Elveţiană
  • adresa 1209 Geneva, 28 Chemin du Petit Saconnex
  • tel +4122 733-91-03
  • fax +4122 733-91-04
  • geneva@mfa.md

Reprezentanţa RM pe lîngă Comunităţile Europene

  • şeful misiunii E.S. dra Daniela CUJBĂ
  • ţara de reşedinţă Regatul Belgiei
  • adresa Avenue Franklin ROOSEVELT, 55, 1050 Bruxelles
  • tel +322 7400660
  • fax +322 7400669
  • mission.bru@mfa.md

Reprezentanţa a RM pe lîngă Consiliul Europei

  • şeful misiunii dl Andrei NEGUŢĂ
  • ţara de reşedinţă Franţa
  • adresa 67000 Strasbourg, 16 allee Spach
  • tel +33388 36-55-64
  • fax +33388 36-48-96
  • strasbourg@mfa.md

Consulatul General al Republicii Moldova la Frankfurt (Germania)

  • consulul general dl Iulian GRIGORIŢĂ
  • ţara de reşedinţă Germania
  • adresa 60433 Frankfurt pe Main Adelheidstrasse, 8
  • tel +4969 52-78-08
  • fax +4969 53-10-07
  • frankfurt@mfa.md

Consulatul General al Republicii Moldova la Istanbul (Republica Turcia)

  • consulul general dl Sergiu Goncearenco
  • ţara de reşedinţă Republica Turcia
  • adresa .
  • tel .
  • fax .
  • istanbul@mfa.md

Consulatul General al Republicii Moldova la Bologna (Italia)

  • consulul general dl Gheorghe MUNTEANU
  • ţara de reşedinţă Republica Italiană
  • adresa str. Antonio Canova 30/32, BO 40138 Bologna
  • tel +(39) 051 53-81-66
  • fax +(39) 051 53-81-66
  • bologna@mfa.md

Consulatul RM la Odessa (Ucraina)

  • consul dl Cristian MAMEI
  • ţara de reşedinţă Ucraina
  • adresa Odessa, str. Posmitnogo, 2
  • tel +380482 33-38-94
  • tel +380482 50-41-08
  • fax +380482 33-38-96
  • odessa@mfa.md